در این مقاله قصد داریم تا در مورد هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته داهوا بحث کنیم.در ادامه با ایلیا دیتا بزرگترین مرجع تخصصی دوربین مداربسته و فروشگاه اینترنتی تجهیزات امنیتی و انواع دوربین مداربسته همراه باشید.

ابتدای امر کمی در مورد پردازش تصویر صحبت می کنیم.همانطور که می دانید انجام هر گونه پردازش روی تصاویر به منظور استخراج داده ها از یک فایل تصویری را پردازش تصویر می نامند.

در پردازش تصاویر دوربین مداربسته، تا به امروز انواع توابع VCA ارائه شده اند که همواره تعداد آنها رو به افزایش است.شمارش تردد افراد ، تشخیص ورود به مناطق خاصی از تصویر ، نمودارگرمایی ، تشخیص خرابکاری ، جا ماندن اشیا در کادر تصویر و … همگی از توابعی هستند که امروزه انواع دوربین مداربسته هوشمند از آن استفاده می کنند.

هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته داهوابسیار مطلوب بوده و ضمن ارائه توابع خاص ، دوربین های مخصوصی  توسط کمپانیدوربین مداربسته داهوا ارائه شده اند که بدون نیاز به هیچ گونه نرم افزار جانبی می توانند عملیات پردازش تصویر را بصورت self processing صورت دهند ونتایج این پردازش ها را نیز در داخل خودشان ذخیره کنند.

از محصولاتی که در سبد خرید داهوا موجود می باشد  می توان دوربین مداربسته تحت شبکه HF8242F-FD را نام برد.هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته داهوا

همانطور که مشاهده می کنید ، دوربین فوق یک دوربین باکس می باشد و در ادامه با ویژگیهای منحصر به فرد هوش مصنوعی این دوربین آشنا می شوید.

دوربین مداربسته تحت شبکهداهوا مدل HF8242F-FD یک دوربین تخصصی برای تشخیص چهره می باشد که علاوه بر تشخیص چهره ، می تواند خصوصیات چهره را نیز تشخیص دهد که می تواند دقت تشخیص را بسیار افزایش دهد.از خصوصیات چهره می توان به نوع جنسیت ، عینک ، ریش و سبیل ، حالت چهره (آرام ، غمگین ، خشم و …) سن و ماسک مقابل دهان اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر است.

از دوربین های تشخیص چهره می توان در گیت های تردد و تمامی اماکنی که نیاز به صدور مجوز تردد برای اشخاص خاص دارند استفاده کرد.این دوربین بطور همزمان از چندین الگوریتم تشخیص چهره استفاده می کند که همین امر سبب می شود تا نتایج بدست آمده بسیار دقیق باشد.

سنسور تصویر مورد استفاده دز این دوربین از سری سنسور های starlight می باشد که تولید کمپانی ژاپنی و بسیار مطرح سونی بوده و می تواند در کمترین شرایط نوری تصاویر را بصورت رنگی تولید کند.این سنسور ها دارای تصاویر بسیار شفاف هستند و همچنین دوام تصویر آنها نیز بسیار بالا می باشد و باعث می شوند دوربین فوق بتواند در انواع شرایط نوری به خوبی کار کند و شما را جهت نصب دوربین مداربسته فوق وسوسه کند.

رزولوشن تصویر دوربین فوق ۱۰۸۰p بوده و می تواند تصاویر با این رزولوشن را تا ۶۰ فریم بر ثانیه تولید کند.در کنار این ویژگی ها انواع توابع هوش مصنوعی مانند شمارش نفرات ، تشخیص جا ماندن یا سرقت اشیا ، عبور از خط ممنوعه و نمودار گرمایی را اشاره کرد.